Yuksekmatematik.com

Şifrelemenin Kilometre Taşı Enigma

09.05.2017
255
Şifrelemenin Kilometre Taşı Enigma

Çoğumuz akademik matematiğin soyut olduğundan yakınırız ancak durum tam olarak öyle değil. İşte matematiğin somutlaşmış hali bana göre de ( bir cebirci olarak ) en güzel hali. Üstelik o kadar somut ki milyonlarca insanın ölümüne ve yaşamasına sebep olmuş bir somutluk.

Şifreleme Hakkında

Bahsettiğim konu “şifreleme“, matematikte şifreleme yakın geçmişte gelişen bir konu olmasına rağmen günümüz internet ve teknoloji çağı olduğundan oldukça önemli bir yere sahip. Bunlara örnek verecek olursak, çevrimiçi alışveriş sitelerinden ürün alırken kredi kartı veya banka kartı kullanırız ve burada kart bilgilerimizin 3.kişilere ulaşmasını engellemek için şifreleme yapılır. ( Bu konularla ilgili detaylara bir başka makalede değineceğim.) Şirketler önemli ve gizli yazışmalarında yine şifreleme yöntemleri kullanır.

Enigma Nedir ?

Enigma 2. dünya savaşında Almanların icat etmiş olduğu, daktiloya benzeyen, yazılan mesajları karşı tarafa belirli bir yöntemle şifreleyerek gönderen bir alettir. Mesaj karşı tarafa şifreli olarak ulaştığı için mesajın okunabilmesi için deşifre edilmesi gerekir. Karşı tarafta mesajı deşifre edebilen anahtarı girip mesajı okuyabilir. İşte Almanlar savaşta bu şekilde mesajlaştı ve mesajlar düşmanın elin ulaşsa bile okuyamadı.

 

Enigmanın Sırrının Çözülmesi

İngilizler Enigma adı verilen bu aletlerden birini ele geçirdi, Almanların şifreleme yöntemini çözmek için bazı bilim adamlarını bir araya getirdiler. Gönderilen mesajlar nasıl bir örüntüyle şifreleniyordu ? Milyonlarca ihtimal vardı ve tek tek denemekle bitmezdi. Yapılması gereken anahtarı bulabilmekti. Uzun uğraşlar sonucu bilgisayar biliminin babası olarak da kabul edilen İngiliz matematikçi Prof. Dr. Alan Turing Enigma’nın çalışma prensibini çözerek mesajları deşifre etmeyi başardı. İşte bu andan itibaren savaşın gidişatı tamamen değişti. Şifrelemenin matematikle ne alakası var diye düşünebilirsiniz, bunu anlamak için şifreleme ile ilgili makalelerimizi okumanız gerekir.

Enigma İnsanların Ölümünü ve Yaşamasını Nasıl Etkiledi ?

Enigma’nın çalışma prensibi çözülene kadar Almanların yaptıkları planlar bilinemiyordu ve Almanlar özellikle Avrupa’da milyonlarca insanın ölümüne sebep oluyordu. Enigma çözülünce İngilizler Almanların planlarını bir bir çözerek savaşın 2 yıl daha uzamasını dolayısıyla milyonlarca insanın daha ölmesini engelledi. Belki de matematiksel bir mekanizma günümüz dünya düzenin şu anki halinde olmasını tam anlamıyla etkilemiş oldu.

 

Enigmanın hikayesinin anlatıldığı Benedict Cumberbatch’ın oynadığı ve En İyi Uyarlama Senaryo Oscar ödülünü almış olan “Yapay Oyun” adlı bir film de mevcut.

Bunu paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

YüksekMatematik © 2010 - 2022. Her hakkı saklıdır.