Yuksekmatematik.com

Ömer Hayyam ve Matematik

19.12.2017
10.043
Ömer Hayyam ve Matematik

Hayatı

Ömer Hayyam’ın asıl adı: Giyaseddin Ebul’l Feth Bin İbrahim El Hayyam’dır. 10 Mayıs 1048’de İran’ın Nişabur kentinde doğan Ömer Hayyam bir çadırcının oğluydu. Çadırcı anlamına gelen soyadını babasının mesleğinden almıştır. Fakat o soyisminin çok ötesinde işlere imza atmıştır. Daha yaşadığı dönemde İbn-i Sina’dan sonra Doğu’nun yetiştirdiği en büyük bilgin olarak kabul ediliyordu. Tıp, fizik, astronomi, cebir, geometri ve yüksek matematik alanlarında önemli çalışmaları olan Ömer Hayyam için zamanın bütün bilgilerini bildiği söylenirdi. O herkesten farklı olarak yaptığı çalışmaların çoğunu kaleme almadı, oysa O ismini çokça duyduğumuz teoremlerin isimsiz kahramanıdır.

Çalışmaları

En büyük eseri Cebir Risbölümünde alesi’dir. On bölümden oluşan bu kitabı dört kübik denklemleri incelemiş ve bu denklemleri sınıflandırmıştır. Matematik tarihinde ilk kez bu sınıflandırmayı yapan kişidir.

 

Ömer Hayyam, Sultan Melikşah tarafından Fars takvimini düzenlemesi için görevlendirilmiştir. Görevi kabul eden Hayyam “Celali Takvimi” olarak isimlendirilen güneş yılına dayalı bir takvim meydana getirmiştir. Bu takvimin hata payı her 5000 yılda 1 gün kadardır.

O cebiri, sayısal ve geometrik bilinmeyenleri belirlenmesini amaçlayan bilim olarak tanımlardı. Matematik bilgisi ve yeteneği zamanın çok ötesinde olan Ömer Hayyam denklemlerle ilgili çalışmalar yapmıştır. Nitekim, Hayyam 13 farklı 3.dereceden denklem tanımlamıştır. Denklemleri çoğunlukla geometrik metod kullanarak çözmüştür ve bu çözümler zekice seçilmiş konikler üzerine dayandırılmıştır. Bu kitabında iki koniğin arakesitini kullanarak 3.dereceden her denklem tipi için köklerin bir geometrik çizimi bulunduğunu belirtir ve bu köklerin varlık koşullarını tartışır.

Bunun yanısıra Hayyam, binom açılımını da bulmuştur. Binom teorimini ve bu açılımdaki kat sayıları bulan ilk kişi olduğu düşünülmektedir. (Pascal içgeni diye bildiğimiz aslında bir Hayyam üçgenidir).

Öğrenimini tamamlayan Ömer Hayyam’a, dönemin hakanı Melikşah devlet hülyasından bahseder ve bu büyük hayalinin gerçekleşmesi için Hayyam’dan yardım ister. Fakat Hayyam devlet işlerine karışmak istemez ve teklifi geri çevirir. 4 Aralık 1131’de  doğduğu yer olan Nişabur’da fani dünyaya veda eder.

Bunu paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sedef Topdemir dedi ki:

    Çok güzel proje ödevim içinde uygun tavsiye ederim herkese

YüksekMatematik © 2010 - 2022. Her hakkı saklıdır.