Yuksekmatematik.com

Matematik Bölümü Hakkında

26.04.2017
326
Matematik Bölümü Hakkında

Üniversite bölümü seçerken mutlaka iyi araştırma yapmalıyız. Bu araştırmaları yaparken istediğimiz bölümün yeteneklerimize uygun olup olmadığı, mezun olduktan sonra bizi mutlu edip edemeyeceği sorularını sormalıyız kendimize.

Üniversitede Matematik Bölümünde Neler Var ?

Bu kısımda bahsettiğim fen edebiyat fakültelerinin matematik bölümüdür, lütfen eğitim fakültesinin matematik öğretmenliği bölümleriyle karıştırmayın. Fen edebiyat fakültesi bölümlerinin amacı öğretmen yetiştirmek değil akademisyen yetiştirmektir, bu sebeple dersler teorik ağırlıklıdır. Öncelikle şunu söylemeliyim ki sadece liseyi bitirene kadar matematiğinin çok iyi olduğu düşüncesiyle matematik bölümüne gitmek çok iyi bir karar olmayabilir. Çünkü liseye kadar ki matematik dersi mantığı burada işlemiyor, yani formül ezberleyip soru çözme işi burada yok. Öğrenmiş olduğunuz formüllerin nasıl o hale nasıl geldiğini öğrenmek ve bunların çeşitli yöntemlerle ispatını yapmak gerekiyor. Uygulamalı dersler dışında formülle soru çözme işi yok, hatta uygulamalı derslerde de bu çok az oluyor.

Matematik Bölümü İş İmkanları

Matematik bölümünün iş sahası geniştir ancak iş bulmak zordur. Matematik bölümünden mezun olduktan sonra akademisyen olabilmenin yanı sıra, formasyon alıp öğretmenlik yapabilirsiniz, bankalarda analist olabilirsiniz, gerekli dersleri aldıysanız yazılımcı veye webmaster olabilirsiniz. Hatta matematikçiler çok iyi birer yazılımcı olabilir çünkü yazılım temelinde matematik yatar ve almış oldukları eğitim sayesinde yazılımı daha kolay öğrenebilirler. Ancak olumsuz olan durum şu; matematik bölümün iş yelpazesi çok geniş olmasına rağmen neden iş bulmak zor? Cevap şu; bankacılık, öğretmenlik, yazılım uzmanlığı vs. matematik bölümünde bunların hepsiyle ilgili biraz biraz bilgi sahibi olabiliriz ancak direkt olarak bunlarla ilgili eğitim alan kişiler daha önde yer alır. Örneğin bir banka bankacılık okumuş birini bankacılık okumamış birine tercih eder.

 

Bunu paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

YüksekMatematik © 2010 - 2022. Her hakkı saklıdır.